Asıl adı Kuvars Kristali olan Kristal Kuvars taşı altıgen prizmalar şeklinde bulunan kristallerdir. Kuvars eski inanışlara göre Ejderha Gözyaşı olarak da anılır. Çoğunlukla içinde donmuş bir su damlası vardır ve kırıldığında tekrar suya dönüşür.

İlk çağlardan bu yana sihir ve tedavi alanlarında kullanılan kuvars kristali oksijen ve silikonun bileşenlerinden oluşmaktadır. Günümüzde de tedavi nitelikli taşların başında gelmektedir. Aslında kristal kuvars terimi, tek bir çeşit taşı değil çok geniş bir taş ailesini tanımlar. Bu ailenin üyelerinin bir kısmı kendi bağımsızlıklarını ilan ederek kendi isimleriyle anılır hale gelmiştir.

Metafiziksel anlamda kuvvetin ve gizli gücün sembolüdür. Doğanın enerjisini içinden geçirip iletir. Kainatın sonsuz gücünü temsil ettiğine ve taşıyanın bu gücü kavrayabileceğine inanılmıştır. Eski çağlarda yağmur yağması için edilen dualarla birlikte kuvars kristalleri kullanılmıştır.

Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yok eder ve pozitif enerjiyi toplar, aktive eder aynı zamanda  biriktirir. Düşünce formlarını aktive eden bir özelliği de vardır.

Kristal Kuvars Faydaları
* Duygusal dengeleyicidir. Beyin fonksiyonlarını uyarır.
* Güç ve canlılık kaybına karşı koruma sağlar.
* Özellikle Cep telefonu, telsiz gibi cihazlardan yayılan radyasyonu toplar.
* Zihinsel konsantrasyonu kuvvetlendirir.
* Tene temas ettirerek kıyafet altında taşındığı taktirde, kişiyi diğer insanların negatif enerjisinden korur. Pozitif insanlar içindeyseniz taşınızı görünür şekilde takın. Böylece çevrenizdeki insanların pozitif enerjisini toplar.
* Baş ağrısını hafifletici özelliği vardır.
* Sindirim ve kan dolaşımı sistemini sağlıklı tutar, hastalanırsa iyileştirir.
* Göz için sağlıklıdır..

Kristalinizi çok uzun süre kullandıysanız enerjisi tükenebilir. Toplamış olduğu negatif enerjiyi size aktarmaya başlayabilir. Bunu baş ağrısı, mide bulantısı şeklinde hissedersiniz. Bu durumda kristalinizi tekrar kullanmadan önce bir gece toprağa gömerek temizlemeniz gerekmektedir.
Pembe kuvars gibi kristal kuvarsınızı da bir ametistin yanında bırakmanız da temizlenmesini sağlar. Bunun için iki kristal alıp, birini temizlerken diğerini kullanmanız faydanıza olacaktır. Temizlediğiniz bir kristale başka insanların dokunmasına izin vermeyiniz.

Kuvars Taşı ile yapılmış işler