Zultanit

Zultanit Taşı Özellikleri

Zultanit taşı Mohs sertlik skalasına göre 6,5 – 7 arası sertliğe sahiptir. Ancak çıkarıldıktan sonra işlem görmeden kullanılabilmesi için keski yardımı ile nazikçe çıkarılır. Işığa göre değişen rengi ile Zultanite taşında genellikle pembe, yeşil ve kahverengi ağırlıklı olmak üzere birçok rengi görmek mümkün olabilmektedir.

Kaynağı sadece ülkemizde olan Zultanite Taşı, süs eşyası ve takılarda kullanılmaktadır. Zultanite taşına benzeyen ve aynı onun gibi renk değiştiren Alexandrite taşı da zultanit ile aynı grup içerisinde bulunmaktadır ancak Alexandrite ağırlıklı olarak Rusya’da çıkarılmaktadır. Alexandrit’te en az Zultanit kadar değerli bir taştır ancak yine de Zultanit ile karıştırılmamalıdır.

Nadir bulunan bir güzellikte olması ve sadece tek bir kaynaktan çıkarılması Zultanit’in değerini her geçen gün daha da arttırmaktadır. Takı ve Mücevher dünyasının da bir anda gözdesi olan Zultanite Taşı kolay kolay değer kaybetmeyecek gibi görünüyor.

Güneş ışığında pembe, mor, kahverengi renklerdeyken, florasan gibi yapay beyaz ışıkta parlak yeşil renge dönüşür. Bununla birlikte aynı grupta olan aleksandrit ve diğer renk değiştiren taşlarda gibi sadece iki renk arasında geçiş olmaz. Zultanit aynı zamanda haki yeşili, adaçayı yeşili gibi yeşilin birçok tonuna uğrarken aynı zamanda şampanya pembesi, sarı, uçuk şeftali rengi ve kızıl renkli olarak farklı ışık kaynakları altında görülür. Zultanit'in sarı renk içeren canlı yeşil rengi beyaz ışıkta, şampanya pembesi ise gün ışığı ya da mum ışığı gibi sarı ışıkta ortaya çıkar.

Zultanite taşı, renk değişiminin yanı sıra aynı zamanda kedi gözü özelliğine de sahiptir.

Zultanit Taşında Kedi gözü özelliği nedir?

>> Kedi gözü özelliği taş üzerinde tek parlak bir ışık bandının yüzey boyunca ortaya çıkmasıdır. Paralel ışık yansımalarının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Zultanit Taşı Bakımı ve Temizliği

Daha öncede bahsettiğimiz gibi zultanit bir mücevher taşıdır. Narin ve özenle temizlenmelidir. Nemli bir bezle nazikçe silebilirisniz. Toprağa gömerek temizlemek bir seçenektir.

Zultanite henüz daha yeni bilinmeye ve kullanılmaya başladığından dolayı kendisi hakkında çok fazla bilgi ve tecrübe bulunmamaktadır. Bilinen bazı faydaları aşağıdaki gibidir;

Zultanit Taşı Faydaları

  • Zihin açıklığına yardımcı olmaktadır,
  • Bedenin gerginliğini azaltır,
  • Çevreyle saha uyumlu olmasına yardımcıdır,
  • Dikkat çektiğinden nazara karşı etkilidir,
  • Cesaretlendiricidir,
  • Negatif enerjiyi emer,
  • Güven arttırıcıdır.

İletişim formu